W czasie pandemii wielu przedsiębiorców przeniosło swoją działalność do Internetu. Sklepy internetowe stały się bowiem przez pewien czas jedynym sposobem na realny zysk. Tego typu sprzedaż wiąże się jednak ze specyficznymi rodzajami płatności. Jednym z nich jest PayU. Jak rozliczyć taką transakcję? Kiedy u przedsiębiorcy powstanie przychód? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
PayU – jak to działa?
PayU to prawdopodobnie najpopularniejszy system e-płatności w Polsce. Gwarantuje on bardzo szybkie dokonanie transakcji i jednocześnie jej pełne bezpieczeństwo – zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. PayU dba o to, by sprzedający otrzymał zapłatę tuż po jej dokonaniu, niezależnie od sesji wychodzących i przychodzących określonych banków. Przy pomocy PayU można zapłacić za dany produkt lub usługę kartą płatniczą lub przelewem bankowym. Tak naprawdę mechanizm ten nawet nie wymaga szczególnej instrukcji, ponieważ system jest wygodny i przejrzysty. Po zatwierdzeniu metody płatności, zostajemy przekierowani na stronę banku. Mamy od razu wpisane dane odbiorcy, wystarczy potwierdzić płatność. Z kartą płatniczą jest jeszcze prościej, ponieważ wystarczy wpisać jej numer oraz tak zwaną liczbę kontrolną. Przy pomocy kilku kliknięć transakcja zostaje dokonana.
Przedsiębiorcy mają wątpliwości
Płatność za pośrednictwem systemu PayU jest niewątpliwie szybka i bardzo wygodna. Właśnie dlatego korzysta z tego coraz więcej osób, w tym przedsiębiorców. Ci drudzy często mają jednak pewne wątpliwości, dotyczące księgowania uzyskanego w ten sposób przychodu. Kiedy powstaje przychód? W momencie wpływu pieniędzy na rachunek pośrednika finansowego, czyli PayU? A może w momencie faktycznego przelewu tych środków na firmowy rachunek bankowy sprzedawcy? Odpowiedź jest prosta.
Kiedy powstaje przychód?
Kwestia momentu powstania przychodu w ramach określonej transakcji została dość precyzyjnie sformułowana w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Określono tam podstawowe zasady, dotyczące momentu powstania przychodu. Jak zatem wynika z tych przepisów za datę powstania przychodu w tym przypadku należy uznać dzień otrzymania zapłaty. Czym innym jest jednak dzień uregulowania należności, co zostało zresztą wskazane w ustawie. Inaczej mówiąc, już w momencie otrzymania informacji o wpływie środków na rachunek pośrednika przedsiębiorca ma prawo do wypłaty tych środków lub ich innego rozdysponowania. Nie ma zatem znaczenia kiedy faktycznie te środki trafią na jego, firmowe konto. Przychód powstanie wtedy, gdy pieniądze zostaną wpłacone na rachunek PayU.
Kancelaria Magnet – wyjaśniamy wątpliwości
W ramach świadczonych usług oferujemy kompleksowe doradztwo prawno-podatkowe. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości oraz podpowiadamy, jakie rozwiązania będą najlepsze dla danego podmiotu. Oferujemy pomoc naszych najlepszych specjalistów, biegłych w dziedzinie rachunkowości. Zapraszamy do kontaktu.