Portal e-Urząd Skarbowy oferuje coraz więcej nowych funkcjonalności. Od niedawna można skorzystać między innymi z informacji o statusie zwrotu podatku. Jak to sprawdzić? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Czym jest serwis e-Urząd skarbowy?
Serwis e-Urząd skarbowy został uruchomiony 1 lutego 2021 r. Już od pierwszych dni swojego funkcjonowania cieszył się dużym powodzeniem. Od tego czasu do serwisu zalogowano się aż 21,5 miliona razy. Użytkownicy złożyli też 31,3 tysięcy pism oraz 733 tysiące razy sprawdzili informacje o nałożonych na nich mandatach. Wiele osób skorzystało nadto z możliwości dokonania płatności online. Takie transakcje wykonywano aż 55 tysięcy razy. E-Urząd Skarbowy to mechanizm bardzo potrzebny szczególnie w dobie pandemii. Wielu spraw nie można bowiem załatwić stacjonarnie. E-Urząd Skarbowy jest tymczasem dostępny przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Jak korzystać z serwisu?
Obsługa serwisu jest niezwykle prosta. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i w pasku menu odnaleźć zakładkę „e-Urząd Skarbowy”. Możliwe jest logowanie na trzy sposoby. Po pierwsze za pomocą profilu zaufanego, w tym e-dowodu oraz bankowości elektronicznej. Po drugie przy użyciu danych podatkowych, w tym numeru PESEL lub NIP-u oraz kwoty przychodów. Trzecim sposobem jest natomiast logowanie za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Co istotne, serwis e-Urząd Skarbowy nie oferuje jeszcze wszystkich, zamierzonych funkcjonalności. Budowany jest bowiem etapami. Finalne wdrożenie wszystkich usług zaplanowane jest na wrzesień 2022 roku.
Co oferuje serwis e-Urząd Skarbowy?
Do tej pory za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy można było złożyć PIT, skorzystać z usługi e-mikrofirma oraz sprawdzić wykaz mandatów karnych. Dostępna była też usługa realizacji płatności do organów podatkowych online oraz wgląd do historii dokonanych wpłat. E-urząd skarbowy przydatny był również do składania niektórych pism, w tym zawiadomienia ZAW-NR, pisma w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, a także tak zwanego czynnego żalu. Dzisiaj dostępne są też informacje o dokonanych od stycznia 2020 r. zwrotach z podatków PIT i VAT. W serwisie widoczna jest data dokonania zwrotu, zaliczenia nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy.
Kancelaria Magnet – wspieramy rozwój przedsiębiorstw
Specjaliści Kancelarii Magnet na bieżąco śledzą wszelkie nowinki i zmiany w rachunkowości, księgowości i prawie podatkowym. Sprawdzamy też wszelkie nowe mechanizmy, udostępniane przez organy skarbowe, a także udzielamy naszym klientom niezbędnych informacji na ten temat. Zapraszamy do kontaktu.