Najprawdopodobniej już od stycznia 2021 roku adwokaci i radcowie prawni będą mogli skorzystać z nowego systemu opodatkowania. Swoją działalność rozliczą bowiem ryczałtem. Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie? Czy inne branże też będą mogły z niego skorzystać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Projekt zmian już w Sejmie
Rewolucyjny projekt Ministerstwa Finansów jest już w Sejmie. Wszystko wskazuje zatem na to, że zmiany wejdą w życie na początku 2021 roku. Czeka na nie wielu prawników, a właściwie radców prawnych i adwokatów, którzy prowadzą własne kancelarie. Nowy mechanizm opodatkowania będzie bazował na ryczałcie. Prawnicy zapłacą 17-procentowy podatek liczony od przychodu. Będzie prościej, bardziej przejrzyście, a większość osób pewnie zdecyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Należy jednak podkreślić, że to dobre rozwiązanie dla osób, posiadających niewielkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystając z nowego podatku prawnicy nie odliczą bowiem kosztów, takich jak wynajem siedziby, utrzymanie samochodu, zakup sprzętu, internet, telefon, materiały biurowe, wysyłka listów i tak dalej.
Rozwiązanie dla jednoosobowych kancelarii
Dzisiaj radcowie prawni i adwokaci korzystają najczęściej z 19-procentowego podatku liniowego. Należy go liczyć od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o wartość kosztów. Ci, którzy prowadzą niewielką działalność we własnym mieszkaniu, mają już sprzęt i niezbędne materiały, a także nie posiadają samochodu, najczęściej nie mają zbyt wielkich kosztów. Dla nich właśnie nowe rozwiązanie może się okazać niezwykle korzystne. Tak naprawdę bowiem dotychczasowe koszty nie dawały im żadnych, szczególnych ulg, a na nowych zasadach zapłacą podatek o całe 2 procent mniejszy. Dodatkowo obowiązki podatkowe, związane z prowadzeniem tego typu działalności zostaną znacznie ograniczone. Prawnicy zatem będą mogli z powodzeniem samodzielnie prowadzić księgowość, nie korzystając z usług księgowych i biur rachunkowych.
Ryczałt w liczbach
Aby lepiej zobrazować korzyści, które uzyskają prawnicy dzięki ryczałtowi, warto przyjrzeć się konkretnym liczbom. Radca prawny, który prowadzi samodzielnie niewielką kancelarię, odnotowuje miesięczny przychód na poziomie 8.000 złotych oraz koszty w wysokości 500 złotych. Oznacza to, że rocznie otrzymuje dochód w kwocie 90.000 złotych. Od tego zysku musi zapłacić podatek. Dzisiejszy podatek liniowy wynosi 19 procent. Podatek PIT sięgnie zatem kwoty 17.100 złotych, a w kieszeni radcy prawnego pozostanie kwota 72.900 złotych. Decydując się natomiast w 2021 roku na skorzystanie z ryczałtu, radca prawny zapłaci 17 procent od przychodu, czyli od kwoty 96.000 złotych. Podatek PIT sięgnie zatem kwoty 16.320 złotych, a w kieszeni radcy prawnego pozostanie 79.680 złotych. Nawet biorąc pod uwagę to, że i tak wynajmie biuro lub zapłaci za internet i poniesienie koszt 500 złotych miesięcznie, to i tak pozostanie mu 73.680 złotych, czyli o 780 złotych więcej, niż przy standardowym podatku liniowym.
Prawnicy czekają na zmiany
Nie można się zatem dziwić, że prawnicy niecierpliwie czekają na wejście w życie nowych przepisów. Co przy tym istotne, im większy będzie zysk radcy prawnego lub adwokata, tym większa stanie się różnica między klasycznym podatkiem liniowym a ryczałtem. Oczywiście na korzyść ryczałtu. Dodatkowo warto podkreślić, że ryczałt umożliwi skorzystanie z różnorodnych ulg. Prawnicy odliczą na przykład składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także wszelkie darowizny, przekazane organizacjom charytatywnym. No i oczywiście nie będzie konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz jakichkolwiek ksiąg rachunkowych. Jedynym minusem nowego rozwiązania jest to, że nie będą z niego mogli skorzystać radcowie prawni i adwokaci, zatrudniający pracowników. Rzecz jasna chodzi przy tym o osoby, wykonujące czynności związane z istotą danego zawodu, a nie księgowe lub sekretarki. To rozwiązanie dedykowane tak zwanym wolnym strzelcom.
Kancelaria Magnet – rozumiemy wartość biznesu
Specjaliści Kancelarii Magnet na bieżąco śledzą zmiany w prawie podatkowym i opracowują rozwiązania, korzystne dla klientów. Oferujemy nadto kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe, a także szereg szkoleń, umożliwiających zapoznanie się z nowym, obowiązującym stanem prawnym. Zapraszamy do kontaktu.