Już niedługo e-faktury mogą stać się faktem. Sejm przyjął bowiem w poniedziałek projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Oznacza on niemałą rewolucję dla przedsiębiorców. Co się zmieni? Jak będzie działała e-faktura? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Początkowo e-faktury dobrowolne
Początkowo, w swoistej fazie testowej, korzystanie z e-faktur będzie całkowicie dobrowolne. Mechanizm ten będzie bowiem istniał równolegle z innymi dostępnymi i dopuszczonymi dokumentami sprzedażowymi. Znajdzie swoje miejsce obok faktur papierowych, a także coraz popularniejszych faktur elektronicznych. Dopiero w 2023 roku korzystanie z e-faktur ma się stać obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców.
Jakie korzyści wynikają z e-faktur?
Ministerstwo Finansów promuje e-faktury jako rozwiązanie niosące szereg korzyści dla przedsiębiorców. Jako ich zalety wskazuje się przede wszystkim możliwość otrzymania zwrotu podatku od towarów i usług o 1/3 szybciej, czyli 20 dni. Z dotychczasowych 60, na 40 dni. Jednocześnie e-faktury będą umieszczone w bazie danych Ministerstwa Finansów, dzięki czemu nigdy nie ulegną zniszczeniu lub zaginięciu. Nikt nie będzie musiał korzystać z duplikatów wystawionych dokumentów.
Więcej korzyści dla przedsiębiorców, ale nie tylko dla nich
W konsekwencji przewiduje się, że e-faktura przyspieszy obrót pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. W momencie wystawienia faktury, obie strony transakcji będą ją bowiem widziały w systemie. Poza tym e-faktura będzie bardzo intuicyjna i wygodna. Każdy korzystający z niej przedsiębiorca będzie wystawiał dokumenty sprzedażowe w identycznym formacie. Jednocześnie e-faktury zapewnią jeszcze szczelniejszą kontrolę organom administracji skarbowej, które na bieżąco będą miały dostęp do tego typu wystawianych dokumentów.
Informatyzacja polskiego systemu podatkowego – czy to nie za szybko?
Informatyzacja to naturalny proces we współczesnym świecie. Widać ją niemal we wszystkich dziedzinach życia. Trudno się zatem dziwić, że ten proces dotarł również do świata biznesu oraz sfery podatkowej. Nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że w Polsce wszystko dzieje się trochę zbyt szybko i zbyt chaotycznie. Przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości odnośnie tego, czy zaproponowane rozwiązania będą rzeczywiście tak intuicyjne i bezproblemowe jak zapowiada to Ministerstwo Finansów. Dotychczas wdrożone systemy informatyczne dają bowiem wiele do życzenia. Tymczasem e-faktura pojawi się raczej bez większej fazy testów i sprawdzania funkcjonalności przyjętych rozwiązań.
Kancelaria Magnet – wspieramy rozwój przedsiębiorstw
Oczywiście specjaliści Kancelarii Magnet „trzymają rękę na pulsie”. Na bieżąco śledzimy zmieniające się przepisy i przygotowujemy dla naszych klientów optymalne rozwiązania i stosowne wyjaśnienia. Wiemy bowiem jak ważne są zdrowe i stabilne finanse w biznesie. To klucz do sukcesu każdego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Polski. Zapraszamy do kontaktu!